Kreatywne Metody Oceniania w Szkole

W dzisiejszych czasach metody oceniania uczniów w szkole uległy znacznej zmianie. Zamiast klasycznego kładzenia nacisku na testy i oceny końcowe, kreatywność staje się coraz bardziej popularna wśród nauczycieli. W artykule omówimy kreatywne metody oceniania w szkole, jakie mogą być stosowane przez nauczycieli, aby uczniowie czuli się bardziej zaangażowani i by uczenie się stawało się dla nich ciekawszą przygodą.

  1. Otwarte zadania

W kolejnych latach uczenie się, bez wątpienia, staje się bardziej skomplikowane. W dzisiejszych czasach niezbędne jest, aby nauczyciele poszukiwali nowych metod, które pomogą w kształtowaniu umiejętności uczniów, takich jak logiczne myślenie, kreatywność, umiejętność radzenia sobie w problematycznych sytuacjach i komunikacja. Jedną z takich metod jest korzystanie z otwartych zadań, które zachęcają uczniów do myślenia krytycznego i rozwijania ich umiejętności.

Przykłady takich zadań to np. rozwiązanie problemu, opisanie i przedstawienie historii wydarzenia, stworzenie własnego projektu lub odpowiedzi na pytania na temat własnych zainteresowań i pasji. Takie zadania pomagają wyróżnić bardziej kreatywnych i innowacyjnych uczniów.

  1. Projektowanie zadań

Projekty są doskonałą metodą oceny wszelkiego rodzaju umiejętności, takich jak badawcze i kreatywności, a także umiejętności prezentowania przygotowanych projektów. Projektowanie zadań obejmuje stworzenie planu na zadanie, które będzie wartościowe i przejrzyste dla uczniów. Przyjmuje się, że projektowanie zadań to praca, której nie można wykonać jednorazowo. Proces projektowania wymaga nieustannego pilnowania, modyfikowania i kontrolowania.

  1. Ulepszanie sposobu oceniania

Podczas, gdy uczenie się staje się coraz bardziej rozwinięte, tradycyjna metodyka oceniania przestaje być skuteczna w dostarczeniu dokładnej informacji na temat postępów uczniów w nauce. Nauczyciele w coraz większym stopniu zaczynają dostosowywać swoje metody do specyficznych potrzeb swoich uczniów, redefiniując przechodzące na zawsze pojęcie oceniania.

Poniżej przedstawia się przegląd najważniejszych działań, które przyczynią się do ulepszania sposobów oceniania:

• Testowanie nie tylko w formie pisemnej, ale także w praktyce lub w postaci projektów.

• Upraszczenie zadań, tak, aby były bardziej zróżnicowane.

• Utrzymanie elastyczności oraz dostosowanie sposobu oceniania do potrzeb uczniów.

• Oferowanie możliwości poprawy oceny po zweryfikowaniu rezultatów.

  1. Metoda port folio

Metoda port folio polega na śledzeniu postępów uczniów przez nauczycieli, poprzez zbieranie i ocenianie pracy danego ucznia w jednym miejscu. W ten sposób nauczyciel może szybciej zauważyć postępy oraz trudności ucznia, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie cennych zmian w planach zajęć i pomożenie mu rozwinąć się w żądany sposób.

Metoda port folio zapewnia uczniom poczucie autonomii nad własną pracą, co skutkuje w większej motywacji i zainteresowaniu nauką.

  1. Technologia w procesie oceniania

Nick Long, CEO Learn Upon, powiedział, że “ Technologia jest najbardziej dysrupcyjną siłą, jaką widziałem w świecie szkoleniowym na przestrzeni ostatnich 20 lat, a przyszłość klubów szkoleniowych i szkół opierać się będzie na zastosowaniu technologii, która pomoże w lepszej edukacji uczniów. ”

Stosowanie technologii w procesie oceniania pozwala nauczycielom na łatwiejsze i szybsze dostarczanie informacji zwrotnej dla uczniów. Dzięki technologii stosowane są narzędzia, takie jak quizy, platformy uczenia się online, a także aplikacje edukacyjne, które dają nauczycielom możliwość dalszego rozwijania swoich umiejętności dydaktycznych, a także umożliwiają uczniom większą swobodę w procesie uczenia się.

Podsumowanie

Metody oceniania kreatywności w szkole są niezbędne w dzisiejszych czasach, ponieważ tradycyjne metody oceniania nie są już skuteczne i uniwersalne. Przy wykorzystaniu metod takich jak otwarte zadania, projektowanie zadań, metoda port folio, a także technologia można uwzględnić zróżnicowane umiejętności i zainteresowania uczniów, poprawić ich motywację i zainteresowanie nauką. Wszystko to składa się na pozytywny klimat do nauki, który przynosi ogromne korzyści uczniom, nauczycielom i całemu systemowi edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *